8. MEĐUNARODNI HAIKU NATJEČAJ VEŽICA, 2023./ 8th INTERNATIONAL HAIKU VEŽICA COMPETITION, 2023
Autor: Bosiljka Jelača, 16. 2. 2023.

Poštovani suradnici,

prije 10 g. u lipnju 2013.  svečano je ispred naše škole otvoren Japanski vrt” Pokret naprijed i mir”, kada  je nastao i ovaj video: https://youtu.be/cYjnxArE1CA

Njegova blizina potaknula nas je i na osmišljavanje  Haiku susreta Vežica za učenike osnovnih škola, a od prvih susreta 2016. godine, stranice haiku zbornika sadržavaju i  fotografije  našeg japanskog vrta,  stoga je ovogodišnja tema 8. međunarodnog haiku natječaja-  vrt.

Zbog svojih značenja i suznačenja, ova  je tema istodobno i zadana i slobodna jer  je vrt- uređeni i ograđeni dio zemlje, koji je u prošlosti nastao za uzgoj biljaka-povrća i ljekovitog bilja, a kasnije  nastaju vrtovi isključivo u estetske svrhe. Namjena, kao i podneblje te klima uvjetovali su, i nekad i danas, uređenje naših privatnih vrtova, ali i javnih jer u vrt spadaju i parkovi, arboretumi,...

Vjerujemo da ćete u iduća dva mjeseca promatrajući svoje okućnice, školske vrtove, parkove,... u bilju koje gledate tijekom godišnjih doba uz životinje koje su njihov sastavni dio, pronaći dovoljno inspiracije za zapis vaših novih doživljaja u ustaljenim  kategorijama za naš natječaj-haiku, hajga, fototohajga što će obogatiti dječje haiku stvaralaštvo te biti uvršteni u novi zbornik, a , najbolje  ćemo, kao i uvijek,  nagraditi.

Veselimo se upoznavanju najrazličitijih vrtova naše domovine, ali i inozemstva, no isto tako da će vas ovogodišnja tema podsjetiti i oživjeti trenutke boravka u našem japanskom vrtu prijašnjih godina.

Svaki literarni natječaj poticaj je na kreativno pisanje, razvijanje stvaralaštva uz osmišljenu primjenu jezika, kako standardnog, tako i svih hrvatskih narječja, ali i jezika nacionalnih manjina pa provođenjem haiku natječaja dajemo mogućnost svim učenicima osnovne škole-kako u Republici Hrvatskoj, tako i u inozemstvu- škole koje izvode nastavu na Hrvatskom jeziku i Hrvatske dopunske škole, da sudjeluju, kao  i svim ostalim zainteresiranim osnovnoškolcima u svijetu da isto ostvare u kategoriji haiku na svom materinjem jeziku, uz prijevod na engleski jezik.

Da bismo u tome uspjeli, od nas mentora, očekuje se da motiviramo naše učenike za ovu temu, ali i da ponajprije , ovladamo ovom iznimno zahtjevnom formom-bez obzira njegujemo li tradicionalni ili moderni haiku izričaj.

( Na našim str.-http://os-vezica-ri.skole.hr/haiku_susreti_ve_ica

je stalni podsjetnik Kako s učenicima pisati haiku, crtati hajgu i oblikovati fotohajgu, uz mnoštvo drugih poveznica/ priloga koje svima nama koji s učenicima njegujemo haiku izričaj pomažu u  ovladavanju, napretku i kvaliteti zapisa haikua).

Mada su  propozicije, jasno istaknute  i precizne za svaku od kategorija- moramo podsjetiti i ovom prilikom, sve sudionike natječaja, ne bismo li  izbjegli moguće nejasnoće oko (ne)prihvaćanja prispjelih radova - da na svaki literarni natječaj šaljemo nove, neobjavljene radove, koje dok traje natječaj ne objavljujemo na str.škole, društvenim mrežama,..., tj. ne šaljemo na druge natječaje do objave rezultata.

Svaki haiku natječaj, pa tako i naš vežički, je anoniman-prosudbeno povjerenstvo ne zna za ime autora, školu,  mentora-jedini uvjet prilikom odabira jest  kvaliteta!

Odabrani radovi prispjeli u zadanome roku i isključivo prema propozicijama za 8. haiku zbornik, tj. susrete bit će poznati do kraja svibnja 2023. te objavljeni na stranicama škole, tj.susreta-

VESELIMO SE VAŠIM NOVIM HAIKU PJESMAMA I NASTAVKU SURADNJE! / WE ARE LOOKING FORWARD TO YOUR ENTRIES AND TO OUR COOPERATION!