Nastup učenika OŠ za klasični balet i suvremeni ples pri OŠ Vežica u baletnoj predstavi ''Orašar'' HNK Ivana pl. Zajca
Autor: Loredana Zima Krnelić, 13. 1. 2014.

Koreograf i redatelj: Ronald Savković
Dirigent: Igor Vlajnić
Dramaturg: Darko Lukić
Scenograf: Dalibor Laginja
Kostimograf: Aleksandar Nošpal

Oblikovatelj svjetla: Dalibor Fugošić

''Orašar'' Petra Iljiča Čajkovskog jedno je od najljepših djela klasične baletne literature i svakako jedan od najpopularnijih baleta već više od jednog stoljeća. Veličanstvena glazba Čajkovskog donosi priču o božićnoj zemlji bajki. Svake godine tijekom zimskih mjeseci brojne baletne kuće diljem svijeta izvode upravo ovaj poznati balet. Za vrijeme blagdana i djeca i odrasli se jednako raduju prisustvovanju ovoj baletnoj čaroliji. Za njezin je predložak Čajkovski uzeo Hoffmannovu dječju pripovijest u obradi Dumasa sina, od koje je sastavio baletni libreto zajedno sa svojim prokušanim suradnikom, koreografom Mariusom Petipaom. Ona govori o snovima, vizijama i bjegovima u dječji svijet. Orašar se bavi svijetom lutaka i njihovim čarima. Lutkama kao simbolima vječnosti, ljepote, strasti i neprocjenjivih vrijednosti. Lutkama koje nose stoljeća za sobom, ratove, sjećanja, ljubavi.

Ponosni smo i sretni što su učenici naše škole dio ove prekrasne predstave koja je radi velikog interesa publike dobila i nove termine prikazivanja.

Iz medija