Dabar 2020 - 10 zlatnih diploma
Autor: Loredana Zima Krnelić, 27. 11. 2020.

Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja pod nazivom Dabar 2020 održalo se od 9. do 13.11.2020. Na natjecanju je sudjelovalo ukupno 36 491 učenika osnovnih i srednjih škola RH u nekoliko kategorija. Iz naše škole sudjelovalo je ukupno 79 učenika.

Svim učenicima čestitamo na sudjelovanju i ostvarenim rezultatima jer svaka minuta potrošena na logičko razmišljanje je bitna. heart

Natjecanje se kao i svake godine održava online te svaki učenik za sudjelovanje dobiva značku i diplomu. Ove godine Zlatnu diplomu dobili su učenici koji su ušli u 10 % najboljih u Hrvatskoj, a to su:

KiloDabar – 5. i 6. razred:

1. Stela Trinajstić
  2. Meri Čavrak
  3. Karla Šljivić
  4. Noa Kosanović
  5. Noeli Milinović
  6. Filip Brajković
  7. Sofia Mešter

MegaDabar – 7. i 8. razred:

1. Jakov Drljača
  2. Boris Botica
  3. Oskar Tandara

ČESTITAMO! yes

Više infomacija o natjecanju kao i zbirke zadataka možete pogledati na poveznici:
Dabar 2020

Što je Dabar?

Dabar (Bebras) je međunarodna inicijativa koja promiče informatiku i računalno razmišljanje među učenicima. Sudjelovanjem u njoj želimo učenicima pokazati da računalo nije samo igračka za društvene mreže ili gledanje filmova nego izvor zanimljivih logičkih zadataka koji učenje i razvoj računalnog razmišljanja čine zanimljivijim i dinamičnijim.

Dabar je osmišljen kako bi se djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje. Ono se sastoji od niza izazovnih zadataka kojim se potiče razvoj računalnog razmišljanja kroz rješavanje primjerenih problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se postupno uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

U ovoj godini broj učenika, po kategorijama je sljedeći:

✓ MikroDabar – 3985 učenika 1. i 2. razreda OŠ

✓ MiliDabar – 7235 učenika 3. i 4. razreda OŠ